Pokrycie dachowe może przybierać bardzo różny kształt. Jednym z materiałów, które nadają się do tego, żeby wchodzić tę rolę, jest blachodachówka. Nie da się ukryć, że to nader często wybierane rozwiązanie. Jest bardzo funkcjonalne i da się je zastosować w bardzo wielu przypadkach. Jednak żeby wystarczająco dobrze spełniało ono swoją rolę, trzeba o nie właściwie zadbać.
Przygody z blachodachówką nie kończą się na jej położeniu. Po zamontowaniu ten rodzaj pokrycia dachowego wymaga troski ze strony właściciela budynku. Co należy do obowiązków osoby zajmującej się blachodachówką? Przede wszystkim usuwanie z jej powierzchni zalegających liści czy śniegu. Podczas gdy pierwsza czynność ma na celu przede wszystkim utrzymanie dachu w czystości, zadaniem drugiej jest także odciążenie pokrycia, które ma zapobiegać załamaniu się dachu pod naporem nawarstwionego śniegu.
Efekty działania czynników atmosferycznych (deszczu, wiatru, śniegu) nie są jednak jedynymi, które należy usuwać z pokrycia dachowego. Na blachodachówkach zbiera się także sadza i popiół wydostający się z komina. Tego rodzaju zanieczyszczenia najlepiej jest likwidować za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. A umyte pokrycie dachowe dobrze jest jeszcze potraktować środkiem zabezpieczającym przed rdzą. Dzięki niemu dach staje się znacznie bardziej odporny i wytrzymały.
Kontrola stanu pokrycia dachowego
Ponieważ blachodachówka jest zasadniczo pokryciem, które ma za zadanie przyjmować na siebie wpływ czynników zewnętrznych (głównie atmosferycznych) i zapobiegać przedostawaniu się ich do wnętrza domu, dach wykonany właśnie z tego materiału musi podlegać regularnym przeglądom. W ich trakcie dochodzi bowiem do sprawdzania tego, czy blachodachówka nie uległa przez ostatni okres użytkowania żadnym uszkodzeniom. Jaka powinna być częstotliwość tego rodzaju przeglądów? Generalnie rzecz biorąc, najlepiej jest, jeżeli dzieje się to dwa razy w roku. Za pierwszym razem przed nastaniem jesieni, a za drugim razem po zimie. Dach musi być bowiem zarówno odpowiednio przygotowany na nadejście silnych wiatrów i śniegów, jak i sprawdzony po zakończeniu pory szczególnych zagrożeń.